BELGİN ATALAY

 

İstanbul doğumlu olan sanatçı, önce İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Sanat Tarihi ana dalını 1985'te bitirdi. Daha sonra ise, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi,Güzel Sanatlar Resim Ana Sanat bölümünü dereceyle bitirdi.

 Yurt içinde başta Nicea (İznik) olmak üzere çeşitli kazı ve restorasyon çalışmalarına katıldı. Yurtdışına (ABD-İtalya) gravür resim çalışmaları yaptı.

Türkiye Ressamlar Derneği,Kadıköy Sanatçılar Derneği ve Sanat Tarihi Derneği`ne üye olan sanatçı bir süre KASDAV Modern Sanatlar ve Kültür Komitesi Başkan Yardımcılığı yaptı, MODERN-İST`te (İstanbul Modern Sanatlar Müzesi Derneği) de denetleme kurulunda görev yaptı, Ayrıca Green Peace Akdeniz, TEMA, UNESCO, A.I.A.P Türkiye Ulusal Komitesi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Üyesidir. İFAR (İstanbul Fantastik Realite) resim grubuna dahil olan sanatçının mitolojik ve fantastik realist çalışmaları yurtiçi ve yurtdışı birçok koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Birçok projeye katılmıştır ve katılmaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının lansman olduğu 1.Uluslararası Türkiye Grameen Mikrokredi Sanat Bienali ''Dünyada Yoksullukla Mücadele''ye;

TRT için Katre yapım tarafından çekilmiş ve TC.Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığının lansman olduğu Nisvan adlı belgesele ;

 Urfa-Harran'da kurulmakta olan EKOLOJİK KADIN KÖYÜ projesine ;

NEPAL depremi için Türkiye'de oluşturulan yardım projesine ;

Anneleri tutuklu olan çocuklara yardım için Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı yararına

Resim çalışmalarıyla destek verdi.

Çeşitli uluslararası sanat festivallerine, çeşitli grup ve karma sergilere katılmış, kişisel sergiler açmıştır.Sanatçı halen İstanbul'daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

bbmistik@hotmail.com

www.belginatalay.com